Położnictwo
W zakresie położnictwa oferujemy naszym Pacjentkom przygotowanie do ciąży oraz jej prowadzenie od momentu stwierdzenia ciąży do rozwiązania. Zapewniamy troskliwa opiekę w oparciu o najwyższe standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Położników, starannie oceniamy wyniki badań oraz wykonujemy kontrolne USG.
Położnictwo
Pracujemy na najlepszej jakości, regularnie serwisowanym, sprzęcie do diagnostyki obrazowej. W naszych gabinetach wykonywane jest USG położnicze 2/3/4D. Badania przeprowadzane są w ciepłych, dźwiękoszczelnych gabinetach. Każda Pacjentka może skorzystać z kabiny higieny intymnej, ma zapewnione jednorazowe kapcie oraz spódniczkę. Dokładamy wszelkich starań aby wizyta w naszych gabinetach komfortowa a Pacjentka czuła się pewnie i swobodnie- co potwierdza nadany nam Certyfikat Bezpieczny Gabinet.
Na co dzień współpracujemy z wybitnymi specjalistami (m.in. w dziedzinie badań prenatalnych), z którymi konsultujemy nagłe i skomplikowane przypadki, dając Pacjentce poczucie bezpieczeństwa. Część badań dodatkowych wykonywana jest poza naszym Gabinetami przy współpracy z najlepszymi specjalistami.
USG dopochwowe (transwaginalne)
We wczesnej ciąży jest podstawowym badaniem na jej potwierdzenie. Pozwala na uwidocznienie zarodka już w 4 tygodniu ciąży, akcji serca zarodka od 6 tygodnia ciąży. W ciąży USG dopochwowe wykonywane jest do 14 tygodnia.
Za pomocą tego badania ocenić można długość szyjki macicy, budowę trzonu macicy oraz strukturę jajników.
USG płodu przez powłoki brzuszne
Wykonuje się u kobiet w ciąży w celu oceny płodu w 11 – 14 tygodniu ciąży (USG genetyczne), po 20 tygodniu ciąży (USG prenatalne) oraz po 30 tygodniu ciąży. USG wykonywane jest w pozycji leżącej. Lekarz pokrywa skórę pacjentki żelem, następnie przesuwa głowicę aparatu nad macicą. Obraz uwidaczniający poszczególne części ciała płodu oraz narządy widoczny jest na monitorze i rejestrowany na papierze.
Badanie to trwa około 20 – 30 minut.
USG 2D
Podstawowa część badania USG ciąży to prezentacja obrazu dwuwymiarowego 2D, gdzie mamy szansę obserwacji przekroju wnętrza macicy i ogólnego zarysu ciała płodu z obrazem rozwijających się narządów wewnętrznych. Dzięki temu można dokonać oceny wielkości i kształtu różnych części ciała płodu (przede wszystkim narządów wewnętrznych, czyli serca, nerek, mózgu, żołądka, pęcherza moczowego), jego budowy, a także łożyska i ilości wód płodowych. Co ważne, w tym badaniu otrzymujemy jedynie płaskie przekroje ciała płodu, co stanowi podstawową różnicę między nim, a badaniem 3D i 4D.
Za pomocą aparatu USG możemy wykonać badanie dopplerowskie, które umożliwia ocenę przepływu krwi przez naczynia płodu i matki dzięki ultrasonografii kolorowej, co pozwala na uzyskanie wiedzy odnośnie funkcji serca i innych narządów.
USG 3D
Aparaty te umożliwiają trójwymiarową rekonstrukcję obrazu płodu (3D) i wnętrza macicy. W wyniku analizy widoku 3D otrzymuje się precyzyjny i wyraźny obraz dziecka, który jest łatwy do odczytania dla każdego. Tymczasem na obrazie 2D bardzo często jedynie lekarz jest w stanie rozróżnić poszczególne części ciała płodu. Obraz ten daje też niedostępne w prostszych badaniach przekroje anatomiczne, pomocne w bardziej szczegółowych analizach.
USG 4D
To obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym, pozwalające na obserwację ruchów płodu, pracy serca. Umożliwia ono na bardziej dogłębne obserwacje dziecka – na przykład stwierdzanie kolejności pojawiania się poszczególnych umiejętności ruchowych płodu.
Badanie 4D jest bardziej czytelne dla rodziców niż dwuwymiarowe przekroje, jednak dopiero USG 4D oznacza zarejestrowanie obrazu trójwymiarowego w ruchu. Badanie dwuwymiarowe to płaski przekrój, 3D to statyczny obraz w trzech wymiarach, podczas gdy badanie 4D to ruchomy obraz trójwymiarowy. Technologia ta pozwala na precyzyjną ocenę mózgowia, kręgosłupa, serca, nerek i pozostałych organów.
Badania prenatalne
Badania prenatalne mają na celu wykrywanie chorób genetycznych, wad rozwojowych i kardiologicznych u płodu już na wczesnym etapie ciąży. Umożliwiają one szybką reakcję, ustalenie planu leczenia w trakcie ciąży lub po porodzie oraz pomagają przyszłym rodzicom oswoić się z ewentualnymi następstwami zdiagnozowanej choroby.
Każda kobieta spodziewająca się dziecka może wykonać badania prenatalne. Istnieje jednak grupa kobiet, która powinna wykonać je obowiązkowo. Wskazaniem do wykonania obligatoryjnie badań prenatalnych są: wiek powyżej 35 roku życia, obciążenie w wywiadzie chorobą genetyczną lub metaboliczną (u dziecka lub w rodzinie).Ta grupa kobiet objęta jest bezpłatnym programem badań prenatalnych refundowanym przez NFZ.
Szkoła rodzenia
Istotnym elementem w trakcie ciąży jest przygotowanie się do porodu oraz opieki nad maluszkiem. Wszystkie pary spodziewające się potomstwa serdecznie zachęcamy do udziału w Szkołach rodzenia. Podczas spotkań zapewniane jest profesjonalne przygotowanie do porodu, omawiane są fazy porodu, metody łagodzenia bólu a także przygotowanie do połogu. Zajęcia praktyczne obejmują opiekę nad noworodkiem, karmienie piersią, kąpiel noworodka i wiele innych. Większość Szkół rodzenia ma w ofercie porady certyfikowanego doradcy laktacyjnego, zapisy KTG oraz wizyty patronażowe położnej – środowiskowej.