Leczenie hemoroidów metodą skleroterapii

Skleroterapia to nieinwazyjny sposób leczenia żylaków odbytu przy użyciu wideoskopu, pod kontrolą wzroku. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, niesie niewielkie ryzyko powikłań.

Objawy hemoroidów

Najczęstszym objawem sygnalizującym chorobę jest pojawienie się krwi po normalnym wypróżnieniu. Ponieważ objaw ten może być wywołany nowotworem odbytu, jelita grubego lub szczeliną odbytu, należy się bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Same hemoroidy nie bolą mogą natomiast powodować świąd. Ból hemoroidów występuje na ogół przy współistniejącym stanie zapalnym, zmianach zakrzepowych lub szczelinie odbytu. W przypadku, gdy głównymi dolegliwościami są bóle, należy wykluczyć inne jego przyczyny.

Z różnorodności objawów najgroźniejsza jest krew w stolcu, na papierze toaletowym lub krwawienie z odbytu. Związane z tym podejrzenie raka odbytnicy powinno być poddane dokładnej diagnozie, pomimo że w 90% tego typu objaw jest wywoływany przez tzw. guzki krwawnicze, czyli hemoroidy. W każdym przypadku krwawienia z odbytu konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem!

Rozpoznanie

Lekarz rozpoznaje chorobę na podstawie:

  • wywiadu lekarskiego,
  • badania fizykalnego palcem – tzw. badanie per rectum,
  • anoskopii, rektoskopii lub kolonoskopii.

“Wypadanie” hemoroidów

Zaawansowana choroba hemoroidalna sprzyja wypadaniu guzków krwawniczych na zewnątrz odbytu. Wystarczy bowiem zaparcie lub ciąża, aby utrudniony odpływ żylny z żyły odbytniczej górnej osłabił tkankę podporową, doprowadził do pęknięć wiązadeł żylnych i spowodował wypadanie guzków poza odbyt. Wypadające guzki krwawnicze mają początkowo zdolność samoistnego wciągania się do kanału odbytu, z czasem ta zdolność zanika.

Tkanka naczyniowa jest zastępowana przez tkankę łączną i przy każdym wypróżnieniu guzki wypadają na zewnątrz lub pozostają na zewnątrz jako trwale wypadnięte (prolapsus). Widoczne są w ujściu kanału odbytu. Duże guzy krwawnicze pociągają za sobą ku dołowi błonę śluzową, która pozostając na zewnątrz jelita podlega stałemu drażnieniu i reaguje na to śluzową wydzieliną. Odbyt jest stale wilgotny, pojawia się brudzenie bielizny, wrażenie ucisku i ból. Może występować dokuczliwy świąd odbytu.

Skleroterapia hemoroidów

Metoda polega na wstrzykiwaniu do warstwy podśluzówkowej leków, które powodują zwłóknienie guzka krwawniczego. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą wzroku z zastosowaniem wideoskopu. Wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym, w czasie jednej lub kilku wizyt w gabinecie. Zabieg ten ma zastosowanie w hemoroidach pierwszego i drugiego stopnia. Hemoroidy trzeciego i czwartego stopnia wymagają leczenia chirurgicznego. Po zabiegu mogą pojawić się lekkie krwawienia oraz uczucie pełności w okolicy odbytu. Po kilku dniach od zabiegu dolegliwości ustępują.

Przygotowanie do zabiegu

Na 2 godziny przed zabiegiem należy wykonać lewatywę, zabieg trwa około 30 minut.

Troska o Wasze zdrowie jest naszym powołaniem.