Ginekologia

W zakresie ginekologii oferujemy Paniom kompleksowe badania profilaktyczne, leczenie schorzeń ginekologicznych, menopauzy, diagnostykę i leczenie niepłodności a także poradnictwo antykoncepcyjne w tym oparte na metodach naturalnych.

Kontrolna wizyta ginekologiczna

Na rutynowej wizycie kontrolnej wykonywane są podstawowe badania tj.: badanie ginekologiczne z USG dopochwowym, USG piersi oraz cytologia.

Jest możliwość wykonania badań dodatkowych tj.:

  • cytologia płynna LBC,
  • pobranie materiału do badań mikrobiologicznych z pochwy w tym rozszerzony panel urogenitalny wykonywany metodą PCR,
  • badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową,
  • badania w kierunku wykrycia wirusa HPV,
  • inne badania obrazowe w tym USG tarczycy,
    oraz profilaktycznego szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy.

Kiedy należy zasięgnąć porady ginekologa – położnika?

Każda kobieta powinna odwiedzić ginekologa profilaktycznie raz w roku, a także w sytuacji, gdy pojawią się niepokojące objawy tj.:

  • nieprawidłowe krwawienia z pochwy,
  • nieprzyjemny zapach z pochwy,
  • nieprawidłowa wydzielina z pochwy,
  • świąd, pieczenia okolic intymnych,
  • bóle w okolicy podbrzusza nie związane z cyklem miesiączkowym,
  • nieregularne, bolesne, obfite miesiączki lub jej brak,
  • inne niepokojące dolegliwości dotyczące sfery intymnej, również o podłożu seksuologicznym (psychologicznym).

Kobieta planująca ciąże powinna zgłosić się na konsultację optymalnie trzy miesiące przed rozpoczęciem starań (wizyta prekoncepcyjna). Brak ciąży po roku regularnych starań wymaga szczegółowej diagnostyki pary starającej się o ciąże.
Po wyczerpaniu metod naturalnych we wspomaganiu rozrodu prowadzone jest wysokospecjalistyczne leczenie w klinikach w Polsce i za granicą, oparte na wieloletniej współpracy.

Badanie ultrasonograficzne (USG) – jak przygotować się do badania?

USG to badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, wykorzystuje się aparat wysyłający falę ultradźwiękowe, które umożliwiają wgląd we wnętrze wielu narządów naszego ciała.
W zależności od typu badania, USG wykonywane jest w różny sposób i wymaga innego przygotowania.

Ultrasonografia dopochwowa (transwaginalna)

Jest najczęstszym dodatkowym badaniem ginekologicznym zarówno przed ciążą, w trakcie ciąży, a także jako regularne badanie profilaktyczne. Powinno towarzyszyć każdemu badaniu ginekologicznemu, ponieważ pozwala na szybką diagnostykę wielu chorób np. torbieli jajników czy mięśniaków macicy. We wczesnej ciąży jest podstawowym badaniem potwierdzającym. Pozwala na uwidocznienie zarodka już w 4 tygodniu ciąży, akcji serca zarodka od 6 tygodnia ciąży. W ciąży USG dopochwowe oceniające płód wykonywane jest do 14 tygodnia, badanie to wykonuje się do końca ciąży w celu oceny szyjki macicy.

Ultrasonografia narządu rodnego przez powłoki brzuszne.

Wykonuje się w szczególnych przypadkach, u dziewczynek i kobiet, które nie współżyły. Wykonywana jest w pozycji leżącej. Lekarz pokrywa skórę pacjentki żelem. Następnie przesuwa głowicę aparatu nad badanymi narządami. Obraz uwidaczniający narząd rodny- macicę, jajniki widoczny jest na monitorze i rejestrowany na papierze.

Badanie to trwa około 15-20 minut.

Przygotowanie do badania:

Aby badanie było wykonane poprawnie należy pamiętać, że pęcherz moczowy pacjentki musi być pełny (na ok 2 godziny przed badanem zalecane jest wypić 2-3 szklani płynów)

HSG-USG (Sonohisterosalpingographia)

Jest to badanie drożności jajowodów. Polega na podaniu roztworu soli fizjologicznej do jamy macicy przez jałowy cewnik. Za pomocą USG dopochwowego lekarz ocenia czy podawany płyn wypływa z jajowodów i tym samym ocenia ich drożność. Podczas tego badania oceniany jest także kształt i wielkość macicy, przechodzenie płynu przez jajowody oraz jego rozprzestrzenianie się pomiędzy pętlami jelit.

Przygotowanie do badania:

Dwa dni przed zabiegiem, zaraz po miesiączce należy przyjąć doustnie zalecony przez lekarza antybiotyk oraz na dwie godziny przed zabiegiem leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja ginekologiczna oraz aktualne badanie cytologiczne.

Badanie trwa ok 30 minut.

Badanie cytologiczne – standardowe

Jest to badanie przesiewowe, które służy wykrywaniu zarówno stanów przednowotworowych jak i raka szyjki macicy.
Ze względu na dużą skuteczność badania cytologicznego w wykrywaniu wielu chorób dróg rodnych należy o nim pamiętać także przed planowaną ciążą.

Cytologia płynna (LBC) – rekomendowana

Jest to cienkowarstwowa cytologia na podłożu płynnym LBC (ang. Liquid Based Cytology), to nowa technika wykonywania przesiewowych badań w kierunku raka szyjki macicy. W stosunku do cytologii tradycyjnej jest bardziej czuła i dokładniejsza.
W metodzie tej wymaz z szyjki macicy pobierany jest na specjalne podłoże płynne, a nie na szkiełko. Podłoże to minimalizuje ryzyko uszkodzenia komórek oraz pozwala na wyeliminowanie z pobranego materiału niepożądanych elementów tj. śluz, czerwone i białe krwinki oraz bakterie, które utrudniają dalszą ocenę mikroskopową. Obecnie zaleca się poszerzenie cytologii płynnej o typowanie DNA HPV zwłaszcza u kobiet, których wyniki cytologii standardowej był nieprawidłowy. 

Sposób wykonania badania:

Materiał do badań cytologicznych jest pobierany w trakcie rutynowego badania ginekologicznego. Samo pobranie polega na wykonaniu specjalną szczoteczką (cytobrush) wymazu z części pochwowej, tarczy i kanału szyjki macicy, a następnie rozmazaniu pobranego materiału na szkiełku, które zostaje przekazane do oceny mikroskopowej przez specjalistę.
Należy pamiętać że badanie cytologiczne jest bezbolesne.

Przygotowanie do badania:

Materiał do badania cytologicznego pobierany jest przed badaniem ginekologicznym, badaniem USG dopochwowym i innymi badaniami z pochwy i/lub szyjki macicy np. pobraniem posiewów. Badanie cytologiczne można wykonać w każdym momencie cyklu pomijając dni w których występuje miesiączka.
Na 48 godzin przed badaniem nie należy stosować leków/preparatów dopochwowych, tamponów ani irygacji (płukania pochwy). Co najmniej 24 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych, nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu, przezpochwowemu, badaniu USG oraz pobieraniu posiewów ani wymazów z kanału szyjki macicy.
W przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (mogą o tym świadczyć m.in. upławy), należy najpierw wyleczyć stan zapalny i dopiero zgłosić się na badanie.
Czas oczekiwania na wyniki badania cytologicznego: 14-21 dni

Troska o Wasze zdrowie jest naszym powołaniem.