Ginekologia dziewczęca

Celem ginekologii dziewczęcej zwanej też ginekologią wieku rozwojowego jest zapewnienie opieki dziewczynce w najważniejszym czasie w jej życiu jakim jest okres rozwoju płciowego. W naszych Gabinetach dokładany wszelkich starań aby pierwsza wizyta małej dziewczynki, przebiegała bezstresowo. Zajmiemy się nią z delikatnością i wyczuciem.

Ginekologia dziewczęca

W naszych Gabinetach otaczamy opieką dziewczynki i kobiety w każdym wieku, poczynając od momentu narodzin, nastolatki po kobiety dojrzałe.

Promocja zdrowia kobiety od najmłodszego wieku jest dla nas bardzo ważna. Dzięki konsultacjom u ginekologa na tak wczesnym etapie życia, możemy zapobiec i wyleczyć wiele chorób, które mogłyby mieć konsekwencje w przyszłości np. przy planowaniu ciąży. Jest to także wspaniała okazja do zapoznania dziecka z tym jak wygląda wizyta u lekarza ginekologa a przede wszystkim do tego by pokazać, że takie spotkanie z ginekologiem to nic strasznego.

Dziewczynki, jako, że dopiero zapoznają się z wizytami u ginekologa, traktowane są w sposób wyjątkowy. Uważamy, że należy im poświęcić więcej czasu i dać możliwość oswojenia się z gabinetem i sprzętem, którego używamy. Dbamy o to, aby pacjentka czuła się u nas swobodnie i bezpiecznie. Pierwsza wizyta u ginekologa to ważne wydarzenie w życiu młodej kobiety. Często od tej wizyty będzie zależało to czy w przyszłości będzie regularnie dbać o swoje zdrowie i uczęszczać do ginekologa.

Kiedy należy udać się do ginekologa dziewczęcego?

  • Pierwsza wizyta powinna odbyć się w okresie dojrzewania przed pierwsza miesiączka wizyta edukacyjna( 14- 15 rok życia),
  • przy zaburzeniach rozwoju płciowego (brak cech dojrzewania płciowego, brak miesiączki), w tym również o podłożu genetycznym,
  • przy stanach zapalnych narządów płciowych występujących u dziewczynek,
  • przy sklejaniu się warg sromowych u małych dziewczynek,
  • w celu edukacyjnym dotyczącym seksualności,
  • omówienia fizjologii cyklu miesiączkowego oraz radzenia sobie z problemami ginekologicznymi w przyszłości,
  • W celu profilaktyki raka szyjki macicy – szczepienia przeciw HPV.

 

Przygotowanie do badania

  • U dziewczynek wykonujemy USG przez powłoki brzuszne w tym celu pacjentka musi mieć wypełniony pęcherz moczowy (zalecamy wypicie 2-3 szklanek wody na około 2 godziny przed badaniem)
  • Na 48 godzin przed planowanym pobraniem posiewu nie należy stosować płynów do higieny intymnej ani innych preparatów.

Zasady przyjmowania pacjentek nieletnich

Według prawa polskiego dziewczynkom w wieku do 16 roku życia musi towarzyszyć na wizycie Rodzic lub opiekun prawny natomiast od 16 do 18 roku życia wymagana jest pisemna zgoda Rodzica lub opiekuna prawnego lub jego obecność.

Troska o Wasze zdrowie jest naszym powołaniem.