Gabinety Medyczne Twój Doktor

Obecnie przeglądasz: Leczenie Hemoroidów

Objawy hemoroidów:

Najczęstszym objawem sygnalizującym chorobę jest pojawienie się krwi po normalnym wypróżnieniu. Ponieważ objaw ten może być wywołany nowotworem odbytu, jelita grubego lub szczeliną odbytu, należy się bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Same hemoroidy nie bolą – mogę powodować świąd. Ból hemoroidów występuje na ogół przy współistniejącym stanie zapalnym, zmianach zakrzepowych lub szczelinie odbytu. W przypadku, gdy głównymi dolegliwościami są bóle, należy wykluczyć inne jego przyczyny.

Z różnorodności objawów najgroźniejsza jest krew w stolcu, na papierze toaletowym lub krwawienie z odbytu. Związane z tym podejrzenie raka odbytnicy powinno być poddane dokładnej diagnozie, pomimo że w 90% tego typu objaw jest wywoływany przez tzw. guzki krwawnicze, czyli hemoroidy. W każdym przypadku krwawienia z odbytu konieczne jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem!

Rozpoznanie:

Lekarz rozpoznaje chorobę na podstawie:

  • wywiadu lekarskiego,
  • badania fizykalnego palcem – tzw. badanie per rectum,
  • anoskopii, rektoskopii lub kolonoskopii.

Badanie dotykowe – palcem (tzw. per rectum):

Badanie umożliwia wykrycie 70% wszystkich raków odbytu i odbytnicy. Badanie palcem wykonywane jest ostrożnie po uprzednim rozszerzeniu kanału odbytu. W tym celu używa się rękawiczki gumowej z obojętnym środkiem dającym poślizg. Chory odczuwa tylko ucisk palca.

“Wypadanie” hemoroidów

Zaawansowana choroba hemoroidalna sprzyja wypadaniu guzków krwawniczych na zewnątrz odbytu. Wystarczy bowiem zaparcie lub ciąża, aby utrudniony odpływ żylny z żyły odbytniczej górnej osłabił tkankę podporową, doprowadził do pęknięć wiązadeł żylnych i spowodował wypadanie guzków poza odbyt. Wypadające guzki krwawnicze mają początkowo zdolność samoistnego wciągania się do kanału odbytu, by z czasem tę zdolność utracić.

Tkanka naczyniowa jest zastępowana przez tkankę łączną i przy każdym wypróżnieniu guzki wypadają na zewnątrz lub pozostają na zewnątrz jako trwale wypadnięte (prolapsus). Widoczne są w ujściu kanału odbytu. Duże guzy krwawnicze pociągają za sobą ku dołowi błonę śluzową, która pozostając na zewnątrz jelita podlega stałemu drażnieniu i reaguje na to śluzową wydzieliną. Odbyt jest stale wilgotny, pojawia się brudzenie bielizny, wrażenie ucisku i ból. Może występować dokuczliwy świąd odbytu.

Skleroterapia hemoroidów:

Metoda polega na wstrzykiwaniu do warstwy pod śluzówkowej leków, które powodują zwłóknienie guzka krwawniczego pod kontrolą wzroku z zastosowaniem anoskopu.

Zabiegi są bezbolesne. Wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym, w czasie jednej lub kilku wizyt w gabinecie . Po zabiegu pojawić się lekkie krwawienia oraz uczucie pełności w okolicy odbytu. Po kilku dniach od zabiegu dolegliwości ustępują.

Przygotowanie do zabiegu:

Na 2 godziny przed zabiegiem należy wykonać lewatywę, zabieg trwa około 30 minut.

Wypełnij proszę poniższe pola, skontaktujemy się w ciągu 24h!

Imię jest wymagane.

IF YOU ARE HUMAN PLEASE LEAVE THIS BOX BLANK!!!

×

Umów wizytę

Adres
Oliwkowa 35
80-175 Gdańsk - Szadółki
Telefony do Rejestracji
+48 607 811 991
+48 887 811 991
Rejestracja ONLINE
Ewa Paszkiewicz - ZnanyLekarz.pl
E-mail
gabinety@twojdoktor.eu
×

Pytanie

Wypełnij proszę poniższe pola, skontaktujemy się w ciągu 24h!

Imię jest wymagane.

IF YOU ARE HUMAN PLEASE LEAVE THIS BOX BLANK!!!

×
Telefony do Rejestracji
+48 607 811 991
+48 887 811 991
E-mail
gabinety@twojdoktor.eu
×