Badania obrazowe

Zapraszamy do zapoznania się z aktualną listą badań obrazowych, które można wykonać w naszych gabinetach. 

Badania obrazowe

Badania wykonywane są na najlepszym i najnowszym sprzęcie do diagnostyki obrazowej. Aparaty posiadają niezbędne certyfikaty, objęte są również opieką serwisową dzięki czemu mamy pewność, iż badania są miarodajne a wyniki nie pozostawiają wątpliwości.

USG piersi

Pozwala na ocenę struktur gruczołu sutkowego, umożliwia określenie charakteru tkanek z jakich zbudowany jest gruczoł, wykrycie obecności zmian chorobowych oraz ocenę węzłów chłonnych dołów pachowych. Badanie to może być wykonywane także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Badanie USG jest podstawowym badaniem u kobiet do 50 roku życia. Po 50 roku życia należny wykonywać badanie mammograficzne na przemian z badaniem USG. Profilaktyczne USG piersi powinno wykonywać się raz w roku, badanie to powinno być również wykonywane u kobiet w ciąży oraz po zakończeniu laktacji.

USG tarczycy

USG tarczycy pozwala określić rozmiar, kształt, strukturę i położenie gruczołu tarczycy. Badanie to umożliwia wykrycie zmian, których nie da się rozpoznać podczas badania palpacyjnego, oraz tych, których nie widać na obrazie scyntygraficznym. USG tarczycy pozwala również na zróżnicowanie charakteru zmian powstałych w obrębie gruczołu.

Przy kolejnych kontrolnych badaniach warto pamiętać aby zabrać ze sobą wyniki poprzedniego USG tarczycy, poziomu hormonów we krwi lub scyntygrafii tarczycy (jeśli zostały wcześniej zlecone).

Należy dodać, że USG tarczycy jest bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne, dzięki czemu bez obaw można je wykonywać u kobiet w ciąży i dzieci. 

Ultrasonografia narządu rodnego przez powłoki brzuszne.

Wykonuje się w szczególnych przypadkach, u dziewczynek i kobiet, które nie współżyły. Wykonywana jest w pozycji leżącej. Lekarz pokrywa skórę Pacjentki żelem. Następnie przesuwa głowicę aparatu nad badanymi narządami. Obraz uwidaczniający narząd rodny- macicę, jajniki widoczny jest na monitorze i rejestrowany na papierze.

Badanie to trwa około 15-20 minut.

Przygotowanie do badania:

Aby badanie było wykonane poprawnie należy pamiętać, że pęcherz moczowy pacjentki musi być pełny (na ok 2 godziny przed badanem zalecane jest wypić 2-3 szklani płynów)

Ultrasonografia dopochwowa (transwaginalna)

Jest najczęstszym dodatkowym badaniem ginekologicznym zarówno przed ciążą, w trakcie ciąży, a także jako regularne badanie profilaktyczne. Powinno towarzyszyć każdemu badaniu ginekologicznemu, ponieważ pozwala na szybką diagnostykę wielu chorób np. torbieli jajników czy mięśniaków macicy. We wczesnej ciąży jest podstawowym badaniem potwierdzającym. Pozwala na uwidocznienie zarodka już w 4 tygodniu ciąży, akcji serca zarodka od 6 tygodnia ciąży. W ciąży USG dopochwowe oceniające płód wykonywane jest do 14 tygodnia, badanie to wykonuje się do końca ciąży w celu oceny szyjki macicy.

USG płodu przez powłoki brzuszne

Wykonuje się u kobiet w ciąży w celu oceny płodu w 11 – 14 tygodniu ciąży (USG genetyczne), po 20 tygodniu ciąży (USG prenatalne) oraz po 30 tygodniu ciąży.

Badanie to trwa około 20 – 30 minut.

Przygotowanie do badania

Nie jest wymagany pełen pęcherz moczowy.

USG 2D

Podstawowa część badania w ciąży to prezentacja obrazu dwuwymiarowego – USG 2D, w trakcie którego mamy możliwość obserwacji przekroju wnętrza macicy i ogólnego zarysu ciała płodu z obrazem rozwijających się narządów wewnętrznych. Dzięki temu można dokonać oceny wielkości i kształtu różnych części ciała płodu (przede wszystkim narządów wewnętrznych, czyli serca, nerek, mózgu, żołądka, pęcherza moczowego), jego budowy, a także łożyska i ilości wód płodowych. Co ważne, w tym badaniu otrzymujemy jedynie płaskie przekroje ciała płodu, co stanowi podstawową różnicę między nim, a badaniem 3D i 4D.

Za pomocą aparatu USG możemy wykonać badanie dopplerowskie, które umożliwia ocenę przepływu krwi przez naczynia płodu i matki dzięki ultrasonografii kolorowej, co pozwala na uzyskanie wiedzy odnośnie funkcji serca i innych narządów.

 

USG 3D

Współczesne aparaty umożliwiają trójwymiarową rekonstrukcję obrazu płodu (3D) i wnętrza macicy. W wyniku analizy widoku 3D otrzymuje się precyzyjny i wyraźny obraz dziecka, który jest łatwy do odczytania dla każdego. Tymczasem na obrazie 2D bardzo często jedynie lekarz jest w stanie rozróżnić poszczególne części ciała płodu. Obraz ten daje też niedostępne w prostszych badaniach przekroje anatomiczne, pomocne w bardziej szczegółowych analizach.

USG 4D

To obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym, pozwalające na obserwację ruchów płodu, pracy serca. Umożliwia ono na bardziej dogłębne obserwacje dziecka – na przykład stwierdzanie kolejności pojawiania się poszczególnych umiejętności ruchowych płodu.

Badanie 4D jest bardziej czytelne dla rodziców niż dwuwymiarowe przekroje, jednak dopiero USG 4D oznacza zarejestrowanie obrazu trójwymiarowego w ruchu. Badanie dwuwymiarowe to płaski przekrój, 3D to statyczny obraz w trzech wymiarach, podczas gdy badanie 4D to ruchomy obraz w trójwymiarze. Technologia ta pozwala na precyzyjną ocenę mózgowia, kręgosłupa, serca, nerek i pozostałych organów.

 

HSG-USG (Sonohisterosalpingographia)

Jest to badanie drożności jajowodów. Polega na podaniu roztworu soli fizjologicznej do jamy macicy przez jałowy cewnik. Za pomocą USG dopochwowego lekarz ocenia czy podawany płyn wypływa z jajowodów i tym samym ocenia ich drożność. Podczas tego badania oceniany jest także kształt i wielkość macicy, przechodzenie płynu przez jajowody oraz jego rozprzestrzenianie się pomiędzy pętlami jelit.

Przygotowanie do badania:

Dwa dni przed zabiegiem, zaraz po miesiączce należy przyjąć doustnie zalecony przez lekarza antybiotyk oraz na dwie godziny przed zabiegiem leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Przed zabiegiem wymagana jest konsultacja ginekologiczna oraz aktualne badanie cytologiczne.

Badanie trwa ok 30 minut.

Czas oczekiwania na wynik oraz przygotowanie do badania

Pacjent otrzymuje wynik w dniu wykonania badania w formie opisu z dołączonymi wydrukami obrazów ultrasonograficznych. USG na miejscu ocenia, interpretuje i konsultuje wykonujący badanie lekarz.
Badanie ultrasonografem jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym. Nie ma przeciwwskazań do jego wykonywania, w razie potrzeby można je powtarzać wielokrotnie bez ryzyka powikłań dla pacjenta. W trakcie badanie używany jest żel który nakłada się na oglądane powierzchnie ciała, obraz oglądanych narządów uwidoczniony jest na monitorze.
Proszę pamiętać aby na kolejną wizytę przynieść ze sobą wyniki z poprzedniego badania.

Troska o Wasze zdrowie jest naszym powołaniem.